آنامیس نیوز / Anamis News
آخرین خبرهای شهرستان میناب را در آنامیس نیوز بخوانید
Monday, 1 June , 2020
امروز : دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹ - 10 شوال 1441
آخرین خبرها »
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۲ | 226 بازدید |

ذوالقدر:جلوی هروزیری که مانع صادرات کشاورزی شود خواهیم ایستاد/رضوی:زمین خواری جنگل بانی در ۳۱ استان کشور

نخستین همایش کشت هزاره با حضور مشاور معاون اول رئیس جمهور، اعضاي كميسيون‌هاي كشاورزي، برنامه و بودجه، محيط زيست، عمران، قضايي، آموزش، فرهنگي، امنيت و بهداشت مجلس، رایزن های اقتصادی از کشورهای عراق، روسیه و افغانستان و کشاورزان در میناب برگزار شد.

ذوالقدر:جلوی هروزیری که مانع صادرات کشاورزی شود خواهیم ایستاد/رضوی:زمین خواری جنگل بانی در ۳۱ استان کشور

به گزارش آنامیس خبر، سید ابوالفضل رضوی در نخستین همایش کشت هزاره در میناب با تاکید بر این که مشکل صادرات در حوزه محصولات کشاورزی باید حل شود، اظهار کرد: این شایسته نیست که محصول تولید شده توسط کشاورز در مرزها بماند و کشاورز در دقایق پایانی صادر شدن محصولش از متوقف شدن صادرات مطلع شود.

مشاور معاون اول رئیس جمهور افزود: مشکلات ما در کشور در سال رونق تولید کم نیست، اما اگر مجلس شورای اسلامی قوانین صریح و بدون پیوست و تفسیر تصویب کند، بسیاری از چالش ها مرتفع می شود.

وی با ذکر این مطلب که بخش عمده کشاورزی در روستاها قرار دارد، تصریح کرد: متاسفانه برخی از قوانین علاوه بر این که مشکلی را از کشاورزان و مردم مرتفع نمی کند، بلکه خود نیز مشکل زا هستند.

رضوی با بیان اینکه ۷۰ درصد از املاک مردم در روستاها فاقد سند است، اذعان کرد: این موضوع موجب زمین خواری جنگل بانی در ۳۱ استان کشور شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، رونق تولید و رهایی از اقتصاد تک پایه ای متکی به نفت را در گرو تقویت و حمایت بخش کشاورزی دانست و عنوان کرد: در این راستا باید از روستاییان و عشایر حمایت کرد.

رضوی، وضعیت آموزش در حوزه کشاورزی را ضعیف ارزیابی کرد و گفت: با ارائه آموزش و اعطای تسهیلات می توان با آب کمتر محصول بیشتری تولید و به بازارها عرضه کرد.

جلوی هر وزیری که مانع صادرات محصولات کشاورزی شود خواهیم ایستاد

حجت‌الاسلام سید مصطفی ذوالقدر نیز در این همایش گفت: شهرستان میناب با وجود نخلستان‌ها و تنوع محصولات در میوه، سبزی و صیفی به مرکز کشاورزی منطقه تبدیل شده است.

نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، افزود: درزمینهٔ رونق کشت‌های گلخانه‌ای باید به‌صورت جدی ورود کرده چراکه پرورش میگو و کشت در فضای بسته می‌تواند تا چند برابر بر اقتصاد و اشتغال میناب تأثیرگذار باشد.

وی افزود: هکتارها زمین در شهرستان میناب جهت واگذاری به متقاضیان برای پرورش میگو وجود دارد که باید موانع آن برطرف شود.

حجت‌الاسلام ذوالقدر، گفت: در خصوص اراضی واگذار شده در کرگان جهت پرورش میگو باید هرچه سریع‌تر ورود جدی کرده و مشکلات این کارآفرینان را برطرف کرد.

وی، یادآور شد: شش ماه گذشته جلوی صادرات محصولات کشاورزی از سوی دولت به کشورهای همسایه گرفته شد.

ذوالقدر ادامه داد: این اقدام دولت زمانی صورت گرفت که بخش عظیمی از محصولات کشاورزی میناب روی زمین‌های زراعی مانده بود.

وی افزود: با پیگیری‌هایی یک‌ماهه بنده با رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی در وزارتخانه‌های مربوطه این دغدغه کشاورزان برطرف شد و توانستند محصولات خود را صادر کنند.

نماینده شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی گفت: هر وزیری که مانع صادرات محصولات کشاورزی شود جلوی آن خواهیم ایستاد و نمی‌گذاریم حاصل دسترنج زارعین از بین برود.

 

پیگیر اختصاص آب از سد سرنی برای بخش شرب، صنعت و کشاورزی میناب هستیم

ایرج حیدری عصر امروز در جلسه رفع موانع تولید کشاورزی در همایش کشت هزاره، اظهار داشت: بیشتر مسائل مطرح شده در این جلسه در استان حل خواهد شد اما برخی از آنها در سطح ملی است و باید در کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی و وزارت جهاد کشاورزی پیگیری و حل شود.

وی افزود: اگر کشاورزان به الگوی کشت ارائه شده توسط جهاد کشاورزی توجه کنند و بر مبنای آن کشت کنند محصول روی دست‌شان نمی‌ماند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان عنوان داشت: در حوزه رفع موانع تولید در استان هرمزگان پرونده‌ای نبوده که بررسی نکنیم و سعی در حل مشکل آن نداشته باشیم.

حیدری بیان کرد: پیگیر اختصاص آب از سد سرنی برای بخش شرب، صنعت و کشاورزی میناب هستیم.

وی از ساخت فرودگاه شهرستان میناب خبر داد و عنوان کرد: اعتبار سالن‌ها و ساختمان این فرودگاه تخصیص یافته است.

 

فرودگاه میناب در حال ساخت است/برداشت های غیر اصولی، دشت های میناب را به فروچاله ها تبدیل کرد

 

همچنین، محمد احمدی معاون استاندار و فرماندار ویژه میناب در نخستین همایش کشت هزاره با اشاره به جزئیات این مراسم، گفت: امروز برای مردم میناب خصوصا کشاورزان یک روز بیادماندنی خواهد شد چرا که این همایش کشت هزاره و گفتمان های تخصصی گامی موثر در تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید در این شهرستان خواهد بود.

فرماندار ویژه میناب افزود: در همایش کشت هزاره و گفتمان تخصصی میزبان ۱۴ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از کمیسیون های مختلفی هستیم برای اینکه برخی از مسائل و مشکلاتی که کشاورزان ما برای صادرات در سال گذشته داشتند برای سال زراعی جاری برطرف شود.

معاون استاندار هرمزگان اظهار کرد: در سیمای کشاورزی میناب باید گفت که رتبه اول تولید انبه در کشور، رتبه اول تولید سبزی و صیفی در سطح استان، قطب پرورش میگوی کشور، رتبه اول هرمزگان در نخیلات با بیش از چهل هزار هکتار سطح زیر کشت با تنوع انواع محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری به این شهرستان تعلق دارد.

احمدی بیان کرد: خواسته اصلی همایش کشت هزاره در این است که سال گذشته به رغم وقفه ای که در صادرات وجود داشت بیش از ۶۶ هزار تن محصول به ارزش ۵۶ میلیون دلار صادرات انجام شده که امیدواریم در سال زراعی جاری موانعی پیش روی کشاورزان در بحث صادرات وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: تولیدات باغی این شهرستان بیش از ۱۵۰ هزار تن می باشد که بخش عظیمی از اشتغال و اقتصاد مردم این شهرستان در حوزه کشاورزی رقم می خورد.

این مقام مسئول اظهار کرد: برداشت های غیر اصولی و استحصال های بی رویه از دشت های میناب بدون توجه به کارهای کارشناسی شده و زیست محیطی موجب شد این دشت طلایی به محلی جهت گسترش فروچاله ها تبدیل شود و نه تنها باعث توسعه کشاورزی نشود بلکه ساکنان روستایی را نیز به مشکلات عدیده ای مواجه کرد.

وی بیان کرد: از نمایندگان و اعضای فراکسیون های مختلف مجلس که در این همایش حضور دارند تقاضا داریم همانگونه که استاندار و نماینده شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی آستین همت را بالا زده و احیای این دشت زخم خورده را آغاز کرده اند، اعضای فراکسیون های مجلس نیز وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی را مکلف کنند تا با تامین اعتبار شتاب بیشتری به احیای این دشت دهند.

وی یادآور شد: همانطور که گفته شد فرودگاه میناب در حال ساخت است و اگر بخواهیم برای شرق هرمزگان که منطقه ای کمتر برخوردار است توسعه ای را تعریف کنیم باید میناب را محور این رشد قرار دهیم.

احمدی بیان کرد: شهرستان میناب در حوزه های مختلف سرآمد منطقه و دارای پتانسیل های متعددی است.

فرماندار ویژه میناب خاطرنشان کرد: تمامی زحمات نخستین همایش کشت هزاره بر دوش کشاورزان بوده است.

 

میناب به عنوان شهر طرح کشت گلخانه ای در ایران معرفی شود

 

سیده فاطمه ذوالقدر در آئین اختتامیه نخستین همایش کشت هزاره میناب گفت: زنان کشاورز زحمات زیادی را کشیده اند و امروزه در زمینه کار آفرینی و صنایع دستی تولیدات زیادی دارند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: این خانم های توانمند هرمزگانی امروز با کم ترین امکانات خودشان با مشتری خارجی صحبت می کنند و محصولات خود را بدون واسطه به کشور های همسایه صادر می کنند.

وی با توجه به دو مصوبه اصلی برنامه ششم عنوان کرد: ما در برنامه ششم دو کار مفید انجام دادیم که این مصوبات جز سایت های کلان نظام محسوب می شود نخست توسعه سواحل و مکران و بعد توجه به زنان بد سرپرست یا خود سرپرست است.

ذوالقدر تصریح کرد: در کشور ما امار زنان بد سرپرست بالغ بر ۷میلیون نفر است که در استان هرمزگان هم تعداد زنان بدسرپرست یا خود سرپرست بسیار زیاد است.

وی افزود: لازم است به این زنان توجه ویژه ای شود تا بتوانند در بحث کار آفرینی و تولید ایجاد اشتغال کنند

سیده فاطمه ذوالقدر با اشاره به وضعیت آب و هوایی شهرستان میناب گفت: پیشنهاد ما این است که شهر میناب به عنوان شهر پایلوت در اجرای طرح گلخانه ای انتخاب و به تمام ایران معرفی شود.

دکتر ذوالقدر اضافه کرد: در صورت موفقیت این طرح در شهرستان میناب، این پایلوت در تمام کشور اجرا خواهد شد تا شاهد موفقیت های بیشتری در این حوزه باشیم.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید اعضای کمسیون های مجلس شورای اسلامی از پنجشنبه بازار میناب اذعان کرد: پنجشنبه بازار میناب با قدمت ۵۰۰ ساله نباید با چنین وضعیتی باشد.

وی تشریح کرد: اولویت ما در فرصت باقی مانده ساماندهی پنجشنبه بازار میناب است چرا که در این بازار تاریخی اکثر فروشندگان خانم ها هستند و شایسته نیست با آن شرایط کسب و امرار معاش کنند.

سیده فاطمه ذوالقدر در پایان با اشاره به فرودگاه میناب گفت: فرودگاه میناب پروژه عظیمی است که باید دولت و مسئولین به آن توجه ویژه داشته باشند.

دکتر ذوالقدر سخنگوی فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: تمام سعی ما این است که از فرودگاه میناب علاوه بر مسافربری بتوانیم به جهت صادرات محصولات کشاورزی نیز استفاده کنیم.

 

كشت گلخانه‌اي تنها راه‌حل رفع چالش ناپایداری سبد کشاورز

 

رضا بهرامی در جلسه رفع موانع تولید کشاورزان در همایش کشت هزاره اظهار داشت: میناب شهر توانمندی‌هاست، وجود دریا، جلگه و کوهستان در کنار هم سبب تولید محصولات خوب در این منطقه شده است.

وی با اشاره به اینکه اولین چالش در منطقه ناپایداری سبد کشاورز است، افزود: تنها راه‌حل رفع این چالش، روی آوردن کشاورزان به کشت گلخانه‌ای است.

نماینده کشاورزان مینابی بیان کرد: کشاورزان زیادی داوطلب کشت گلخانه‌ای هستند اما مشکلات موجود سد راه آنها شده است.

بهرامی در ادامه گفت: با توجه به اینکه گلخانه موجب مصرف آب بسیار کم، تولید محصول بیشتر و اشتغال‌زایی می‌شود دولت یارانه‌ای را جهت احداث گلخانه به کشاورزان در نظر بگیرد.

وی ابراز داشت: در خصوص صادرات در سال گذشته مشکلات زیادی را متحمل شدیم.

نماینده کشاورزان مینابی با اشاره به اینکه برداشت محصول کشاورزان این شهرستان از بهمن ماه تا فروردین است، عنوان داشت: با توجه به تعطیلات در این ماه‌ها، حمل و نقل محصولات کشاورزی دچار مشکل می‌شود.

بهرامی در ادامه، خواستار انتقال آب از سد سرنی به اراضی کشاورزی میناب شد.

|
به اشتراک بگذارید

19 + 20 =

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.