آنامیس نیوز / Anamis News
آخرین خبرهای شهرستان میناب را در آنامیس نیوز بخوانید
Thursday, 24 September , 2020
امروز : پنج شنبه, ۳ مهر , ۱۳۹۹ - 7 صفر 1442
آخرین خبرها »
  پرینت تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱:۰۵ | 354 بازدید |

ضرورت توجه به نمودهای فرهنگی به بهانه برگزاری جشنواره مُغ و مُشتا

دکتر مجتهدی استاد فلسفه دانشگاه تهران می گوید : فرهنگ مثل درخت نخل است! مهم نیست ریشه ات هزاران سال در خاک تاریخ است، مهم این است که سَرَت هم سالم باشد. یعنی نمود فرهنگی جامعۀ امروزت سالم باشد، اگر فرهنگ جامعۀ امروزت بیمار شد، آن فرهنگ می میرد، ولو هزاران سال ریشه داشته باشد… […]

دکتر مجتهدی استاد فلسفه دانشگاه تهران می گوید : فرهنگ مثل درخت نخل است! مهم نیست ریشه ات هزاران سال در خاک تاریخ است، مهم این است که سَرَت هم سالم باشد.
یعنی نمود فرهنگی جامعۀ امروزت سالم باشد، اگر فرهنگ جامعۀ امروزت بیمار شد، آن فرهنگ می میرد، ولو هزاران سال ریشه داشته باشد… »

با این اشاره تامل برانگیز می توان به جشنواره « مُغ و مُشتا » که این روزها مقدمات برگزاری اش در میناب آماده می شود نگاهی تازه انداخت.

به واقع اشاره دکتر مجتهدی ، جان کلام در برگزاری این جشنواره فرهنگی است، از آن سو که تشابه درخت نخل موضوع این جشنواره است.

درختی که عجیب در خود صفات انسانی را داراست در کتاب ارزشمند « اخلاق ناصری » آمده است : نخل درخت مقدسی است، وقتی درختی قطع می شود، گویی انسانی به قتل رسیده است.

اگر چوب نخل را بسوزانیم هیچ زغالی ندارد و تنها از آن خاکستر باقی می ماند؛ مثل آدمی ، واحد شمارش نخل ها مانند انسان نفر است. از همه جالب تر اینکه در داستان ها و روایت ها ، نخل ها را درختانی عاشق پیشه می دانند. آنها مثل آدم ها به هم مهر می ورزند.

سمت و سوی دیگر اشاره دکتر مجنهدی به تشابه این درخت با مقوله فرهنگ است و نکته قابل تامل در شکل گیری این تشابه توجه ویژه به نمودهای فرهنگی است یعنی سرشاخه ها و عینیت ها.

اصلی که این سالها به شدت مورد غفلت است، یعنی دل سپردن واهی به ریشه، ریشه هایی که هرچند اصل انگار ناپذیرند اما اگر مانند درخت نخل آب از سر آنها بگذرد بی گمان خفه می شود و مانند آدمی می میرد.

برگزاری چنین جشنواره هایی که به ویژه در سالهای اخیر رونق بیشتری یافته است بدون شک قدم ارزشمندی در توجه به عینیت های فرهنگی است و در این میان انتخاب « مغ » (نخل) برای محور قرار گرفتن در این جشنواره با توجه به پیوند عمیقش با فرهنگ، زیست و باور های مردم این منطقه، انتخاب سنجیده ای است.

کم رنگ شدن و در مواردی حتی مهجور ماندن سنت هایی که با این درخت شگفت انگیز پیوند دارد ضرورت توجه بیشتر به این پیشینۀ فرهنگی را طلب می کند.

برای تمامی دست انداران این رخداد فرهنگی آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.

 

یدالله شهرجو

فعال فرهنگی و اجتماعی

|
به اشتراک بگذارید

4 × دو =

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.