آنامیس نیوز / Anamis News
آخرین خبرهای شهرستان میناب را در آنامیس نیوز بخوانید
Tuesday, 26 May , 2020
امروز : سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹ - 4 شوال 1441
آخرین خبرها »
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۷ | 288 بازدید |

عطر یاسمین در سایه سار انبه

تاخیر و تردید در برگزاری هفتمین جشنواره شکرگزاری انبه و یاسمین گل میناب، نگرانی هایی را به همراه داشت و همین نگرانی ها یادآور این نکته بود که این اتفاق بی هیچ تردیدی می تواند امتیاز خوبی برای دست اندرکاران این برنامه فرهنگی باشد امتیازی که باید آن را قدر دانست و به عنوان یک فرصت به آن نگاه کرد.

عطر یاسمین در سایه سار انبه

به گزارش آنامیس خبر، با کمی تاخیر «جشنواره شکرگزاری انبه و یاسمین گل» امسال هم در میناب برگزار می شود. جشنواره ای که چندسالی است، تابستان و فصل به گل نشستن یاسمین و به بار نشستن درختان انبه بهانۀ برگزاری آن است.

تاخیر اندکی که امسال برای برگزاری این برنامه نمادین اتفاق افتاد و تردیدهایی که برای برگزار شدنش مطرح بود، نگرانی هایی را به همراه داشت و دقیقاً همین نگرانی ها یادآور این نکته بود که “جشنواره شکرگزاری  انبه و یاسمین گل” جدا از هرکیفیتی در برگزاری، جایگاه خود را نزد شهروندان مینابی به دست آورده است، و این اتفاق بی هیچ تردیدی می تواند امتیاز خوبی برای دست اندرکاران این برنامه فرهنگی باشد امتیازی که باید آن را قدر دانست و به عنوان یک فرصت به آن نگاه کرد.

ماهیت چنین برنامه های نمادین که در جای جای کشور نمونه های فراوانی دارد بیش از هرچیز فرصت معرفی هر منطقه است.

کاشان در فصل گلاب گیری و… نمونه ای از چنین برنامه هایی است. با توجه به زمان این برنامه که در اوج فصل گرماست و امکان حضور گردشگران بسیار ضعیف است می توان فرصت انعکاس این برنامه را جدی تر گرفت تا ضمن معرفی دقیق و زیبای منطقه، گردشگران را ترغیب کرد تا در فرصتی مناسب (فصل خنک سال) این منطقه را برای حضور و بازدید انتخاب کنند.

امروز پیش از نوشتن این یاداشت درد دلهای یک باغدار را می خواندم باغداری که سودی از انبه های گران قیمت نمی برد و دست دلالانی که میوه جان آن ها را به یغما می برند و حمایتی که از آن ها دریغ می شود. واقعیت امر نیز همین گونه است. درد و رنج ها، خشکسالی و بی آبی، مصائب بی شمار باغداران نباید در میان غریو شادی جشن و پایکوبی گم شود .

در کنار انبه، این میوه خوش طعم و خوش عطر، پای گل یاسمین نیز در میان است. سفید خوش عطری که برای هر مینابی عطری از خاطره دارد اما باورش سخت است که یاسمین میناب هرسال اندک تر می شود. ساز وکاری برای پایداری اش در میان نیست و اگر در باغی یا باغچه ای برقرار است باید در ذوق صاحبان باغ جستجو کرد. کمتر اراده ای را می توان برای تداوم عطرش در سال های آینده به جستجو نشست .

شکرگزاری از به بار نشستن انبه و یاسمین گل به جشن و یا پایکوبی نسبت به نام و نشان ها نیست، به ایستادن در خنکای سایه انبوه انبه نیست، به تنفس در عطر یاسمین گل نیست. انبه و یاسمین گل میناب خود به سایه سار نیاز دارند به دست ها و دلهایی که مهربانانه از شدت عطش و بی آبی سریناهشان باشند. امید که این گونه باشد.

یداله شهرجو

فعال فرهنگی و اجتماعی

|
به اشتراک بگذارید

1 × 3 =

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.