آنامیس نیوز / Anamis News
آخرین خبرهای شهرستان میناب را در آنامیس نیوز بخوانید
Friday, 26 April , 2019
امروز : جمعه, ۶ اردیبهشت , ۱۳۹۸ - 21 شعبان 1440
آخرین خبرها »
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰ | 44 بازدید |

مردم چگونه باید از مصوبات و اخبار شورای شهر و شهرداری ها با خبر شوند؟ / وظیفه ی شورا و شهرداری در قبال این موضوع چیست؟

شورای شهر و شهرداری و شركتها و سازمانهای وابسته موظفند به نحو ‌مقتضي و درصورت امكان با راه‌اندازي پايگاه رایانه‌اي، زمينه اطلاع عموم مردم را به طور‌مستمر از مصوبات، تصميمات، عملكرد، بودجه، هزينه و درآمد خود فراهم نمايند.

مردم چگونه باید از مصوبات و اخبار شورای شهر و شهرداری ها با خبر شوند؟ / وظیفه ی شورا و شهرداری در قبال این موضوع چیست؟

آنامیس خبر؛ سرویس سیاسی: بر اساس قانون، شورای هر شهر موظف است زمینه‌ی اطلاع عموم مردم را از مصوبات و تصمیمات خود فراهم نمایند.

بر اساس این ماده قانونی شهرداری و شورای هر شهر معمولا با طراحی و راه اندازی یک وب سایت، اخبار، فعالیت ها، مصوبات و … مربوط به شهرداری و شورای شهر را جهت اطلاع عموم در آن قرار می دهند.

اما در بعضی از شهرها، هر کدام از این دو، به صورت جداگانه و مستقل با راه اندازی وب سایت این امکان را برای مردم فراهم می کنند.

قانون نمی گوید برای خواص اطلاع رسانی کند، بلکه می گوید برای عموم مردم، یعنی همه مردم به شکلی که اقتضا می کند به صورت دائم و همیشگی از مصوبات یعنی آنهایی که برای تأیید به فرمانداری ارسال می شود، تصمیمات، یعنی مواردی که نیاز به تأیید فرمانداری ندارد، مثل انتخاب نمایندگان، رؤسای کمیسیونها و …، عملکرد، بودجه، که خود مشتمل بر درآمد و هزینه است، مردم را مطلع کند.

یعنی هم شورا، هم شهرداری، هم سازمانها موظف هستند تصمیمات خودشان و از جمله قراردادها، اعم از مناقصه، مزایده، روند ارائه خدمات، مردم را مطلع کنند، این همان شفاف سازی اقدامات شورا و شهرداری است که در قانون آمده است و تاکنون ما به آن توجه نکرده ایم.

فلسفه اطلاع رسانی این است که مردم امکان پیدا کنند، اقدامات و عملکرد شورا و شهرداری را ارزیابی و اظهار نظر کنند تا در نتیجه روند امور بهتر سامان یابد.

شهرداری میناب با راه اندازی وب سایت این نهاد، فقط خبرهای حوزه فعالیت خدمات شهری و بعضی از طرح ها به همراه تعدادی از جلسات شورا را منتشر می کند اما اگر به یکی از منو های این سایت توجه کنیم، به نام شورای شهر است که از آن فقط یک اسم و چند جز باقی مانده است.

این منو شامل سه قسمت : معرفی اعضا، اخبار شورا و ارتباط با اعضا است که حتی بخش معرفی اعضای شورای شهر هم بدون اطلاعات است.

در مقام مقایسه، قابل ذکر است، روابط عمومی شورای شهر بندرعباس با راه اندازی وب سایت مخصوص این شورا، بسیاری از امکانات مختلف را در اختیار شهروندان و اصحاب رسانه قرار داده است.

اما یکی دیگر از وضایف شورا، تشكيل گردهمايی عمومي جهت ارائه گزارش كار و دريافت پيشنهادها و پاسخ‌ به سؤالات و جلب مشاركت مردم براي پيشبرد امور حداقل دو بار در‌سال و با پانزده روز اعلام قبلی است.

همه ی این موارد و سایر موارد دیگری که در قانون آمده است زمینه ی آگاهی مردم بر تصمیمات شورا را فراهم می کند اما آن چیزی که می بینیم تا واقعیت فاصله ی بسیار دارد.

در چند روز گذشته، شهردار میناب به مناسبت روز خبرنگاری در دیداری با این عزیزان، بیان واقعیات جامعه را رسالت خبرنگاران دانست و افزود : اگر همراه با صداقت و رعایت امانت باشد ، اعتماد عمومی را در جامعه افزایش خواهد داد.

امیدواریم این روابط دو طرفه باشد و برای شفاف سازی در تصمیمات شورا و شهرداری میناب گام موثری برداشته شود.

 

|
به اشتراک بگذارید

2 × چهار =

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.