آنامیس نیوز / Anamis News
آخرین خبرهای شهرستان میناب را در آنامیس نیوز بخوانید
Wednesday, 6 July , 2022
امروز : چهارشنبه, ۱۵ تیر , ۱۴۰۱ - 7 ذو الحجة 1443
آخرین خبرها »
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۷ | 1808 بازدید |

برای خیام؛ مدرسه ای که در آن درس خوانده ام

دیروز دوباره بهانه ای شد تا به خاطرات بیش از سه دهه پیش خود برگردم به دبستان خیام ، به مدرسه ای که بیشتر دوره ابتدایی خود را در آن گذارندم به مدیر سخت گیرمان ، جناب ارجمند ، به کلاس در جوار سایه گارم زنگی ، به صدای پر از مهر ابراهیم کریم آبادی […]

دیروز دوباره بهانه ای شد تا به خاطرات بیش از سه دهه پیش خود برگردم به دبستان خیام ، به مدرسه ای که بیشتر دوره ابتدایی خود را در آن گذارندم به مدیر سخت گیرمان ، جناب ارجمند ، به کلاس در جوار سایه گارم زنگی ، به صدای پر از مهر ابراهیم کریم آبادی و … بهانۀ این تداعی اما از نوستالوژی های دوست داشتنی نبود. از آن لحظه هایی که دست دلت را بگیرد و با خود به قدم زدن در سایه سار لبخند و خاطره ببرد نبود.

مدرسۀ دوست داشتنی دیروزمان حال و روز خوبی ندارد خنکای شاخه های گارم زنگی اش ، سایه ای از رنج شده ، کودکان به اضطراب در زیر سقف هفتاد ساله اس تلمذ اندوه می کنند، اندوهی که اضطراب والدینشان را به دنبال دارد تا در حرکتی کم سابقه کلاس درس تعطیل شود و دنبال فکری عاجل باشیم تا کدام سایه و کدام سقف ، فرصت آموختن را از کودکانمان نگیرد.

برخی از واحدهای آموزشی برای هر شهر حکم شناسنامه را دارند. دبستان خیام نیز اینگونه است اگرچه اولین نیست اما جز اولین هاست با خاطرات بسیاری در سینه اش ، و البته بخش اعظم خاطرات بسیاری از ماست، همانگونه که مدرسه راهنمایی رازی نیز بود و امروز نگرانیم هم نگران کودکانمان ، هم نگران آنچه بر سر مدرسه راهنمایی رازی آمد. تا امروز بسیاری از ما ندانیم دیگر مکانی به اسم مدرسه راهنمایی رازی وجود ندارد جز در میان خاطراتمان.

ساختمان هفتاد ساله دبستان خیام و اضطراب فرسودگی اش و بیم آوار شدنش بر سر عزیزانمان داستان این روزها نیست این حکایت دوار بارها قامت فریاد بسته است اما آنچه نباید فراموش شود سریال ادامه دار ساختمان های فرسوده و مدرسه های گلنگی است دبستان حافظ در قلب شهر میناب ساختمان مناسبی دارد؟ اوضاع ساختمان دبستان شهید موسوی نسب چگونه است؟ کسی می داند دانش آموزان دبستان شهید مصطفی خمینی چه رنجی می کشند؟ به این فهرست نامهای بسیار دیگری می توان اضافه کرد.

وضعیت خاص مدارس فرسودۀ این دیار عزمی بلند را می طلبد ادارۀ نوسازی مدارس ، اداره کل آموزش و پرورش و حتی دستگاه وزارتی تعلیم و تربیت گرچه نامهایی تعیین کننده ای هستند اما کافی نیستند تمامی دلسوزان کودکان این سرزمین باید قدم پیش بگذراند تا سرپناه کودکان این دیار برای آموختن ، سایه سار مهر و امید باشد نه بیم و اضطراب.

 

یدالله شهرجو

فعال فرهنگی و اجتماعی

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.