آنامیس نیوز / Anamis News
آخرین خبرهای شهرستان میناب را در آنامیس نیوز بخوانید
Wednesday, 6 July , 2022
امروز : چهارشنبه, ۱۵ تیر , ۱۴۰۱ - 7 ذو الحجة 1443
آخرین خبرها »
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۹:۴۳ | 1038 بازدید |

هویتی که کم کم به تاراج می رود

اگرچه در دنیای امروزی، انسان به ویژه در غرب همراه با توسعه ی حیات تکنولوژیک، قلمرو تصرفاتش فزونی می یابد اما نمی توان غافل شد که به همان نسبت این فزونی و سیطره، دچار بحران فرهنگی است، بحرانی که نه تنها غرب بلکه همه ی جهان به ویژه جهان سومی ها را تهدید می کند. […]

اگرچه در دنیای امروزی، انسان به ویژه در غرب همراه با توسعه ی حیات تکنولوژیک، قلمرو تصرفاتش فزونی می یابد اما نمی توان غافل شد که به همان نسبت این فزونی و سیطره، دچار بحران فرهنگی است، بحرانی که نه تنها غرب بلکه همه ی جهان به ویژه جهان سومی ها را تهدید می کند. اما با قطعیت می توان گفت تنها راه برون رفت از این بحران خودساخته تحقق هویت فرهنگی است.

هویت فرهنگی در هر منظقه ای به مثابه روح و شالکله ی اصلی و تجسم عینی از آنچه دیگران نسبت به یک منظقه در ذهن می آورند تلقی می شود بدیهی است برای این تصور ذهنی که شکل عینی به خود می گیرد آیین، باورها، سنت و مکان ها و موقعیت های فرهنگی نقشی کلیدی دارند تحقق هویت فرهنگی در سایه شناخت، تقویت و پاسداشت اصولی از موارد مذکور به دست می آید.

میناب، شهری تاریخی در شرق هرمزگان اگرچه وجهه ی تاریخی و فرهنگی آن بر هر صاحب اندیشه ای پوشیده نیست اما در بُعد پاسداشت آنچه میراث دارش است مدتهاست رنج بر شانه می کشد مصداق روشن این گفتمان می تواند آثار ثبت شده تاریخی و فرهنگی اش باشد که در مقایسه با سایر بلاد مخصوصا غرب استان بسیار اندک است.

به تازگی راه اندازی بازارچه ای برای عرضه صنایع دستی در بندرعباس با عنوان « پنجشبه بازار» جای بسی تامل دارد پنج شنبه بازار با قدمت چند صد ساله ی خود یکی از نمودهای عینی هویت فرهنگی میناب است بازاری که فراتر از محلی برای داد و ستد در واقع محلی برای حفظ و ارایه هویت جاری فرهنگی یک منظقه است.

برای عزیزانی که با هر نیتی اقدام به راه اندازی بازارچه ای برای عرضه صنایع دستی کرده اند ایرادی وارد نیست چون مرکز نشین هستند و ظاهرا سمبه ی پر زوری دارند اما روی سخنم با مسئولینی است که از موقعیت های مختلف خود در طول روز ارسال عکس و تصویر می کنند، آنچه تحت عنوان یک نام به عاریت گرفته می شود بخشی از هویت فرهنگی این شهر است لطفا بازدیدهای فرمایشی و مستندسازی های روزانه خود را کنار بگذارید و لختی نیز به فرهنگ این شهر و آنچه بر سرش می آید بیاندیشید.

یداله شهرجو

فعال فرهنگی و هنری

|
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.